Novonastali uslovi za rad izazvani pandemijom virusa Covid 19 izuzetno su uticali na obrazovni sistem zemalja širom svijeta, pa i na cjelokupni proces pripreme i realizacije svih aktivnosti Fondacije za promociju nauke (Prona) tokom protekle dvije godine. O tome kako su nove okolnosti uticale na organizovanje Proninih aktivnosti razgovarali smo sa koordinatorkama u toj fondaciji mr Marijom Vojinović i Jasnom Zeković.
„U vremenu kada je velika pažnja mladih usmjerena ka internet komunikaciji, društvenim mrežama i sajtovima, čak i tokom ograničenja kretanja i zabrane održavanja stručnih i obrazovnih skupova, Prona je na inovativan način održavala pažnju mladih ljudi. Onlajn kvizovi i portal Naučne novosti u kontinuitetu donose pregršt interesantnih naučnih činenica, izazovnih zadataka i pitanja, uputstava za izvođenje eksperimenata... Svi onlajn alati upotrijebljeni su u službi nastavka realizacije različitih aktivnosti, koje Fondacija sprovodi u cilju što kvalitetnijeg obrazovanja mlade populacije u Crnoj Gori. Bilo je potrebno brzo reagovati i pronaći najbolje modele koji će zamijeniti neposredan kontakt, biti kvalitetni i sadržajni, a u isto vrijeme primamljivi“, kažu naše sagovornice.
Dostignuća u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija uzela su maha i postala sastavni dio života gotovo svih generacija, pa je u prvoj fazi nestabilne epidemiološke situacije većina edukativnih programa realizovana putem onlajn platformi.
Nauka na nov način nikad dostupnija
„Nekada uobičajene organizovane posjete učenika i njihov direktni kontakt sa laboratorijskim instrumentima, eksperimentalnim postavkama i neizbježno oduševljenje nekonvencionalnim i efektnim načinom objašnjavanja i simuliranja prirodnih fenomena, zamijenjeni su upotrebom live-stream platformi. Odsustvo žive komunikacije i mogućnosti učenja po principu „uradi sam“ djeluje kao nedostatak, međutim, s obzirom na trajnu dostupnost video-prezentacija na Youtube kanalima Fondacija Prona i Fondacija Prona TV može se reći da je nauka na nov način nikada dostupnija, i da je fizička distanca inicirala bolju i jaču online komunikaciju obrazovnih institucija u svim, i najudaljenijim opštinama Crne Gore. Stručni i popularni skupovi sa ciljem afirmacije mladih talenata i podsticanja naučnog i tehnološkog razvoja organizuju se tako da se ne narušava socijalna distanca i poštuje broj učesnika preporučen od strane za to nadležnih državnih institucija“, kažu Marija i Jasna.
Prema njhovim riječima, Istraživačka stanica „Lovćen“, u sklopu koje Prona svakog avgusta organizuje Ljetnju školu nauke i Ljetnju školu „Planeta u tvojim rukama“, uspješno je realizovana uz poštovanje svih ograničenja koje je pandemija sa sobom donijela. Najveći dio predavanja održan je na otvorenom, a sama tematika ljetnje škole „Planeta u tvojim rukama“ omogućila je da se veliki broj aktivnosti organizuje u Nacionalnom parku Lovćen. Zapažena je bila i Zimska škola nauke na Ivanovim koritima.
Fondacija se i kao organizator festivala „Evropska noć istraživača“ uspješno prilagodila situaciji i putem online platformi učinila sav program dostupnim svim generacijama, širom Crne Gore. Na ovaj način je bilo svim zainteresovanim omogućeno da prate naučne tribine, panel diskusije i demonstracije tehnoloških inovacija od strane naučno-obrazovnih institucija i privrednih subjekata. Kroz sadržaj prilagođen svim uzrastima, rađeno je na povećanju motivacije za uključivanje u naučnu zajednicu i stvaranju društvene svijesti koja podstiče kreativniji pristup u obrazovanju.
„U svijetu nauke, naravno, nije dovoljno biti uspješan. U Fondaciji Prona njeguju se prijateljstva, kolegijalnost i plemenitost, jer znanje se množi dijeljenjem“, poručuju naše sagovornice.
O. Đuričković