Bratić sa predstavnicima Ambasade Ukrajine: POMOĆI UČENICIMA DA NASTAVE ŠKOLOVANJE

Ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta prof. dr Vesna Bratić sastala se sa otpravnicom poslova Ambasade Ukrajine Nataliom Fialkom i drugim sekretarom Anatoli Demeščukom.

Sastanku su prisustvovali direktorica Direktorata za inkluzivno, predškolsko i osnovno obrazovanje Slavica Ilinčić, direktorica Direktorata za opšte srednje obrazovanje, stručno  i cjeloživotno obrazovanje Marija Lalatović, direktorica Direktorata za tercijarno obrazovanje Neda Ojdanić, direktor Centra za stručno obrazovanje Duško Rajković i direktor Direktorata za evropske integracije, programiranje i implementaciju EU fondova i međunarodnu saradnju Goran Drobnjak.

Kako je saopšteno iz Ministarstva prosvjete,  nauke, kulture i sporta, tom prilikom razgovarano je o pomoći ukrajinskoj djeci, učenicima i studentima koji su izbjegli od rata u svojoj zemlji, da na što bolji način, u saradnji sa MPNKS, nastave školovanje u Crnoj Gori.

Ministarka Bratić izrazila je žaljenje zbog rata u Ukrajini, uz želju  da ukrajinski narod što prije ponovo živi  u miru, sreći i blagostanju, dok je Natalija Fialko iskazala zahvalnost Vladi Crne Gore koja je aktivirala status privremene zaštite za ukrajinske izbjeglice, koji im omogućava pravo na osnovno, srednje i visoko obrazovanje. U skladu sa tim, za adekvatnu inkluziju ukrajinskih učenika izbjeglica u crnogorski obrazovni ssitem, neophodne su smjernice i preporuke Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta.

Ministarka Bratić istakla je da je u ovoj situaciji najvažnije da MPNKS na adekvatan način pomogne da integracija ukrajinske djece u crnogorsko društvo i crnogorski obrazovni sistem bude što brža, potpunija i prijatnija, te da direktori direktorata, u skladu sa svojim nadležnostima, operativno djeluju i odgovore na konkretne  izazove i probleme.

Slavica Ilinčić iznijela je podatke o broju djece koja su upisana u vrtiće i škole u prethodnom periodu i procedurama upisa u ove ustanove.

„Uoči samog nagovještaja da će doći  do talasa izbjeglica iz Ukrajine u Crnu Goru, obavijestili smo direktore svih obrazovnih ustanova da ne traže dokumentaciju za upis one djece koja ih nisu ponijela sa sobom, već da ih na riječ roditelja ili staratelja upišu u odgovarajući vrtić ili razred. Ukupno je do sada upisano 47 učenika i to u opštinama: Podgorica, Budva, Kotor, Tivat, Herceg Novi, Bar i Ulcinj, dok je za inkluziju prijavljeno samo jedno dijete. Kada su vrtići u pitanju, upisano je petnaest polaznika u Budvi, Tivtu i Herceg Novom, s tim da su direktori u kontaktu sa Crvenim krstom dobili najave novih pristizanja. Dakle, svako dijete čiji se roditelji ili staratelji obrate obrazovnoj ustanovi, biće upisano u odgovarajući razred ili predškolsku ustanovu, na osnovu priložene dokumentacije. Ukoliko dokumentacije nema, biće dovoljna samo izjava roditelja ili staratelja“, objasnila je ona, dodajući da upisana djeca, po zakonu, jedan period moraju učiti naš jezik, a MPNKS će, u zavisnosti od potrebe, odrediti škole po opštinama koje će dva puta nedjeljno organizovati predavanja iz maternjeg jezika, a koja će obuhvatiti svu djecu.

Prema podacima koje je iznijela Marija Lalatović, do sada je jedna učenica iz Ukrajine upisala srednju umjetničku školu na Cetinju „Petar Lubarda“ u odgovarajući razred, dok je procedura upisa u srednje škole ista kao za predškolske i ustanove osnovnog obrazovanja.

„Prema važećem zakonu o visokom obrazovanju, za redovne studente besplatne su studije na osnovnim i master studijama na državnom UCG, a što se tiče oblasti  priznavanja inostranih obrazovnih isprava, u Crnog Gori sprovode se dvije vrste priznavanja: jedno se odnosi na rad i zapošljavanje i u nadležnosti je MPNKS, a na nastavak studija, pa se nostrifikacija vrši na fakultetu koji kandidat hoće da upiše“, rekla je Neda Ojdanić.

Ona je naglasila da je rektor UCG poslao dopis za primanje i obezbjeđivanje smještaja za deset ukrajinskih profesora i njihovih porodica, dok će resorno ministarstva za njih obezbijediti besplatnu ishranu u studentskim menzama.

Direktor Centra za stručno obrazovanje Duško Rajković izjavio je da je prioritet da učenici  iz Ukrajine, u skladu sa Zakonom o strancima, što prije  uđu u formalni sistem obrazovanja.

„Sa aspekta stručnog obrazovanja, trogodišnjeg i četvorogodišnjeg  zanatskog zanimanja, moramo imati informaciju i smjernice koliko naš obrazovni program odgovara obrazovnom programu u Ukrajini koji je učenik pohađao, kako bi na najbolji način dijete koje je započelo školovanje, isto moglo da nastavi bez problema u Crnoj Gori“, izjavio je on.

„Mi ćemo dati sve od sebe da nađemo optimalno rješenje da se obrazovanje nastavi i da se nastavni plan i program realizuje najpribližnije onom kakav je u Ukrajini, te da se fokusiramo da svako dijete koje je u našoj nadležnosti i naš gost u ovoj zemlji, osjeti da je dobrodošlo“, poručila je ministarka Bratić

 

Back to Top