Učenici OŠ „Milorad Musa Burzan“ u Podgorici ostvarili su uspjeh na ovogodišnjem Državnom takmičenju znanja.
Pavle Nikolić, IX razred, osvojio je prvo mjesto iz francuskog jezika, a Sofija Ivanović, VIII razred, treće. Njihova mentorka je profesorica Suzana Šalja.
Kosta Vukojičić, IX razred, bio je drugi iz engleskog jezika (mentorka profesorica Tatjana Đurković).
Ilaria Vukićević, IX razred, osvojila je treće mjesto na takmičenju iz italijanskog jezika (mentorka profesorica Nataša Radulović-Dajković), kao i Luka Deretić, IX razred) na nadmetanju iz matematike (mentor profesor Miroje Begović).
„Biti najbolji među najboljima čast je i privilegija. Ponosimo se našim učenicima i kolegama koji daju primjer da se talentom, radom i posvećenošću stiže do uspjeha“, ističu iz škole.
PODSTREK ZA DALJI RAD
O tome kako biti uspješan u doba pandemije COVID-19 razgovarali smo sa mentorima i nagrađenim đacima.
„Ovogodišnji uspjeh na takmičenju predstavlja motivaciju za dalje učenje francuskog jezika. Osvajanje prvog mjesta nije bilo iznenađenje za mene, jer sam i prošle godine takođe osvojio prvo mjesto na Državnom takmičenju. Iza ovakvog uspjeha stoji naporan, svakodnevni rad sa mentorkom Suzanom Šaljom bez čije pomoći ne bih uspio da postignem ovakav rezultat“, kaže Pavle Nikolić.
Sofija Ivanović ističe da joj ovogodišnji uspjeh na takmičenju puno znači.
„Zahvalna sam što mi je nastavnica pružila priliku da učestvujem na takmičenju i pokažem koliko mogu i hoću. Takođe, smatram da, ako osoba sa invaliditetom ima podršku okoline, upornost, želju i ljubav prema predmetu, može da ostvari izuzetne rezultate. Priželjkivala sam ostvareni uspjeh i dala sve od sebe, tako da to i nije bilo iznenađenje, a moj stav je bio da, iako ništa ne osvojim, posjedovaću znanje, što je na kraju najvažnije“, priča ona.
Sofija je inače veoma svestrana. U slobodnom vremenu čita, piše, pjeva operu, sluša muziku, svira klavir...
I Kosta Vukojičić ne krije zadovoljstvo, i kaže da je bilo zabavno pripremati se sa takmičenje sa zadacima koje smatra izazovnim.
„Bio sam pripremljen da ne budem na vrhu, jer je ovo ipak državno takmičenje, što znači da su protivnici bili sličnog ako ne i višeg nivoa znanja. Ipak, na kraju mi je nedostajalo da budem prvi, što me je prijatno iznenadilo“, i dodaje: „Moje znanje engleskog jezika je došlo samo, kroz djetinjstvo – nikad mi nije smetalo slušati nešto na drugom jeziku, sa titlovima ili bez, što me je približilo engleskom jeziku. Tokom vremena počeo sam i sam koristiti sve što sam saznao iz škole, interneta, okoline. Skoro mi nikad nije potreban prevod za gledanje emisija ili filmova na engleskom, kao ni za čitanje. Ova jezik koristim koliko i svoj maternji“.
Prema riječima Ilarie Vukićević, i samo učestvovanje na državnom takmičenju predstavlja izuzetno lijepo iskustvo, a uspjeh na istom podstrek za ređanje ostalih odličnih rezultata kojih će, kako očekuje, biti sve više i više u budućnosti.
„S obzirom na to da su italijanska kultura i jezik imali oduvijek posebno mjesto u mom srcu, i da uvijek dajem sve od sebe u ostvarivanju svojih ciljeva, dobri rezultati su svakako nešto što se moglo očekivati. Veliki trud, rad i odricanje kada su u pitanju slobodno vrijeme i izlasci, predstavljaju glavni ključ za uspjeh. Ogromna zasluga pripada mojoj mentorki, koja mi je posvetila izuzetnu pažnju i trudila se da prenese dio svoga znanja meni i time me pripremi za ovaj veliki izazov“, kaže ona.
Luka Deretić ocjenjuje da je ovogodišnji uspjeh iz matematike za njega do sada najveći uspjeh.
„Bio sam ponosan na sebe kad su izašli rezultati i naravno pozitivno iznenađen. Uspjeh je rezultat velikog truda i podrške porodice i nastavnika“, priča on.
ENTUZIJAZAM I MOTIVACIJA JAČI OD PREPREKA
Nastavnici ukazuju da je organizacija dodatne nastave u doba pandemije bila otežana, ali i izazovna.
„Prethodnih godina kao i ove, pandemija COVID-19 je otežala, ionako teške pripreme učenika za Državno takmičenje. Bilo je potrebno da uložim dodatni napor i žrtvujem svoje vrijeme. Predano sam, kao i uvijek, radila sa đacima. Na taj način uspjeh je neminovan. Ove godine kao i prošle moji učenici su osvojili prvo i treće mjesto. Svake godine na dodatnoj nastavi se izdvoje talentovani, ambiciozni đaci. Rad sa takvom djecom za mene je pravo zadovoljstvo. Ove godine dodatno sam bila motivisana za rad. Spremala sam izuzetno talentovanu djevojčicu, bez ostatka vida. Bila je to iscrpljujuća priprema, ali trud se isplatio“, ističe profesorica francuskog jezika Suzana Šalja.
Ona ukazuje da je nastavnički poziv jedno je od najizazovnijih i najljepših zanimanja, ali ujedno i najodgovornijih.
„Od nas samih zavisi u kolikoj mjeri ćemo biti dobri nastavnici. U postizanju ovog cilja nije dovoljno samo poznavanje predavačkih tehnika i vještina, već treba steći poštovanje učenika. Smatram da uspijevam da uspostavim blizak odnos sa učenicima, a da pritom ne gubim njihovo poštovanje. Sve ovo nije neizvodljivo. Potrebno je samo dosta ljubavi prema svom poslu“, kaže Šalja.
Na pitanje u čemu je tajna dobrih rezultata, ona citara Kristofer Riva: „ Uspjeh je pronalaženje zadovoljstva u davanju više od onoga koliko uzimaš“, i dodala: „Učenici uvijek prepoznaju iskrenost kod nastavnika, želju za njihovim uspjehom. Time se vodim i rijetko pogriješim“.
Tatjana Đurković ocjenjuje da je realizacija nastavnog procesa u doba pandemije COVID-19 bila i za nastavnike i za učenike potpuno neočekivana situacija i izazov.
„Onlajn nastava nametnula se kao neophodna alternativa koja je učionicu zamijenila virtualnim nastavnim procesom u trajanju od 30 minuta, sa svim svojim prednostima i nedostacima. Ispostavilo se da to za talentovane učenike nije problem. Njihov entuzijazam i motivacija omogućili su im da sačuvaju svoj neosporni talenat“, naglašava ona.
Kako kaže, priprema za takmičenje iz engleskog jezika realizovana je dijelom u toku dodatne nastave u školi, a dijelom putem Teams platforme. Za učenika Kostu Vukojičića to nije bio problem.
Đurković ističe da je prisustvo učenika na časovima dodatne nastave jasan pokazatelj zainteresovanosti za usvajenjem što više znanja, kao i ljubav da svoj talenat prema engleskom jeziku prezentuje na najbolji mogući način što je bio i ključ njegovog izuzetnog uspjeha.
Nataša Radulović-Dajković ukazuje da se onlajn nastava pokazala kao alternativa sa nizom prednosti i nedostataka. Međutim, talentovani i daroviti učenici su primjer da ne postoji prepreka za onoga ko želi da sazna i nauči.
„Pripreme za ovogodišnje Državno takmičenje iz italijanskog jezika, koje smo, uglavnom realizovale onlajn, za učenicu Ilariu Vukićević nije predstavljalo poteškoću. Usklađivale smo termine za rad shodno našim privatnim obavezama“, navodi ona, i dodaje: „Za uspjeh je potrebna volja, posvećenost, rad i istrajnost. Takmičarski duh kod učenika treba buditi, osnaživati i bodriti. Kada govorimo o takmičenjima, neizostavan je, kao i za sve u životu, i faktor sreće“.
Profesor Miroje Begović kaže da ima dosta iskustva u pripremanju učenika za takmičenja na kojima ostvaruju uspjehe. Težina rada je bila u odbiru zadataka i pripremanju nastavnog materijala. Ona smatra da je najvažnije prepoznavanje talenata.
Prema njegovom mišljenju, učenici su veoma zainteresovani za dodatnu nastavu ukoliko imaju dobru interakciju sa nastavnikom i da on trudi da je ostvari na najvišem mogućem nivou.
Lj. V.