„Za studente je važno da saznaju na koji način funkcioniše ljudski mozak, jer kad spoznamo sebe tada možemo napredovati, a instrument napretka je upravo naš mozak”, istakao je akademik Asim Kurjak, predsjednik Internacionalne akademije nauka i umjetnosti u Bosni i Hercegovini (IANUBIH) na multidisciplinarnoj međunarodnoj konferenciji pod nazivom „Što savremena nauka zna o strukturi i funkciji mozga odraslih i još nerođenih?“, koja je održana na Univerzitetu Donja Gorica (UDG).
Prema njegovim riječima, poslednjih deset godina saznalo se o mozgu više nego u prethodnih sto godina. Akademik Kurjak, tvorac je KANET testa, prvog neuro testa koji analizira fetalnu neorologiju, koji se koristi širom svijeta. Upravo su na Konferenciji prikazani rezultati ispitivanja ljudskog mozga još nerođenih, ali i ostala istraživanja akademika Kurjaka i njegovog tima.
Koliko je značajna ova tema govori činjenica da je Svjetska zdravstvena organizacija ovaj vijek proglasila vijekom istraživanja funkcija mozga, a 34 odsto zdravstvenog budžeta Evropske unije odvojeno je za istraživanje mozga.
„To će omugućiti da saznamo mnogo više o strukturi i funkciji mozga, najpromjenjivijeg organa fetalnog doba“, kazao je Kurjak i zaključio da posebno impresionira novo saznanje da 99 procenata svih funkcija mozga nastaje u prenatalnom dobu, još u materici majke.
Konferencija je nastala kao rezultat saradnje između UDG i Internacionalne akademije nauka i umjetnosti u Bosni i Hercegovini i okupila je istaknute naučnike i profesore, koji su studentima predstavili najznačajnija istraživanja iz ove oblaste.
Rektor UDG prof. dr Veselin Vukotić istakao je da je cilj konferencije da kod studenata i šire javnosti probudi interesovanje za ovu oblast, koja tek u posljednjih par decenija postaje predmet opsežnih naučnih istraživanja, i da nas približi razumijevanju samih sebe.
„Samo znanje koje je sraslo u biće studenta istinsko znanje i upravo se integrisanjem disciplina pokušava ucijeliti sadašnje suviše fragmentirano znanje. To integrisanje omogućava međunarodna umreženost i saradnja univerziteta i akademija“, zaključio je Vukotić.
Na konferenciji su na ovu temu izlagali i istaknuti stručnjaci: prof. dr Nila Kapor-Stanulović, Akademik Milan Stanojević, doc. dr Vladan Božović, prof. dr Tarik Uzunović, Akademik Almir Badnjević, prof. dr Ranko Lazović, doc. dr Marija Vugdelić, prof. dr Aida Salihagić-Kadić, prof. dr Vaso Antunović, prof. dr Aleksandra Martinović, dr med sci Rada Rudanović i prof. dr Snežana Crnogorac.
Konferencija predstavlja uvod u čitav niz multidisciplinarnih skupova koje će UDG organizovati u narednom periodu.
Izvor UDG