Uputstvo za autore

Poštovani saradnici,

Vaspitanje i obrazovanje, časopis za pedagošku teoriju i praksu, objavljuje tekstove u skladu sa zahtjevima međunarodnih standarda razvrstane u sljedeće kategorije: originalni (izvorni) naučni radovi, pregledni naučni i stručni radovi. Časopis, pored ovih radova, objavljuje priloge: prevode, analize, portrete, prikaze, aktuelne informacije, ocjene, bibliografije i slično iz oblasti vaspitanja i obrazovanja. Pozivamo na saradnju sa željom da nam šaljete teorijske radove, rezultate sprovedenih eksperimentalnih istraživanja, priloge koji govore o inoviranom nastavnom i vaspitnom radu u školi i ostale stručne radove svih nivoa obrazovanja.

Objavljuju se samo radovi koji nijesu ranije objavljivani, osim prevoda i preuzetih radova, uz prethodno pribavljeno odobrenje. Poželjno je da autor naznači, prema svom mišljenju, kojoj navedenoj kategoriji njegov rad pripada.

Dimenzije časopisa su 170 × 240 mm, a polja za tekst 130 × 195 mm (margine 20 mm). Knjižni blok se štampa jednom bojom.

Molimo autore da se prilikom pripreme rukopisa pridržavaju sljedećih standarda izloženih u ovom uputstvu:

a)  Obim

Svi tekstovi treba da budu pisani u tekst procesoru Microsoft Word, fontom Times New Roman, veličine slova 11,5 tačaka, normalnog proreda.

Teorijski i istraživački radovi mogu biti najviše do jednog autorskog tabaka, odnosno 16 stranica, izuzimajući prostor za rezime (abstract) i popis korišćene literature.

Drugi radovi (portreti, prikazi, informacije, osvrti, ocjene, kritičke opservacije, bibliografije i sl.) mogu biti opsega od 2 do 5 stranica.

b)  Formatiranje

Nepoželjno je bilo kakvo formatiranje paragrafa, osim izdvojenih citata (uvlačenje redova, razdvajanje paragrafa dodatnim praznim redom). Dopušteno je riječi isticati italikom, boldom, ili kombinacijom, te zadavati subscript i superscript.

Liste (bullet) u dokumentu treba da su ujednačene i da budu crta a ne crtica.

Sve naslove treba pisati kombinacijom velikih i malih slova – ne velikim slovima.

Izdvojeni citati treba da budu pisani fontom Times New Roman, veličine 10,5. Poželjno je da su uvučeni u odnosu na ostali tekst.

c) Pismo

Rad će biti objavljen u pismu koje odredi autor. U tom pismu se rad i predaje.

Radovi koji se dostavljaju na stranom jeziku (engleski, francuski, ruski…)      objavljuju se na jeziku na kojem su napisani (uz obavezan prevod naslova i rezimea na crnogorski jezik),

Radovi koje dostavljaju autori sa prostora Republike Srbije, Hrvatske ili Bosne i Hercegovine objavljuju se upodobljeni s crnogorskim jezikom.

 

d)  Struktura

Radovi moraju imati sljedeću strukturu:

  • afilijaciju autora (ime, prezime, naziv ustanove u kojoj je autor zaposlen)
  • naslov
  • rezime
  • ključne riječi
  • tekst rada
  • literaturu i
  • rezime na engleskom.

 

Prevod rezimea vrši lice koje je angažovao izdavač. Navedeni redosljed elemenata mora se poštovati.

Naslov rada treba da bude precizan, sažet i jasan. Iznad naslova rada pisati ime i prezime autora, ili više njih, a uz ime treba staviti fusnotu koja sadrži zvanje autora. Ukoliko je rad izložen na nekom naučnom skupu, konferenciji i slično, potrebno je to jasno naznačiti, po pravilu u fusnoti pri dnu prve stranice rada.

Na početku rada nalazi se koncizan i informativan rezime na crnogorskom jeziku do 15 redova, koji sadrži cilj rada i saopštene osnovne rezultate u radu. Na kraju rezimea navesti do šest ključnih riječi, koje su stručno i naučno relevantne za prezentirani sadržaj.

 

e) Citiranje unutar teksta

 

Kod APA stila izvor koji koristimo se navodi unutar teksta, tako što se elementi (autor, godina izdanja, broj strane na kojoj se nalazi dio koji citiramo) navode u zagradama i odvajaju zarezom. Citirani izvori se navode na kraju rečenice neposredno prije tačke. Na referensnoj strani nalaze se puni podaci o izvorima koji su korišćeni u tekstu.

Imena stranih autora u tekstu navode se u originalu ili transkribovano, fonetskim pisanjem prezimena, poslije čega se ime navodi izvorno uz godinu objavljivanja rada, npr. Pijaže (Piaget, 1990).

O pravilima i primjerima citiranja možete opširnije naći u Uputstvu za autore

koje se nalazi na sajtu Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva – Podgorica:

https://zuns.me/vaspitanje-i-obrazovanje-uputstvo-za-autore

 

Jedan autor

 

Kada se doslovno prenose riječi određenog autora, nakon njih u zagradi treba navesti njegovo prezime, godinu izdanja i broj strane na kojoj se nalazi rečenica u tekstu iz koga se navodi:

Kao što sama reč kaže, kultura  je ono što kultiviše, ona je tlo na kojem raste ljudska ličnost i – ako je prava – tlo na kojem se razvija (Denin, 2019, 115).

 

Ako je citat nastao parafraziranjem ili rezimiranjem, onda podatak o broju strane nije neophodan:

          Pokazalo se da je upravo predškolski period najpogodniji za podsticanje intelektualnih sposobnosti djece (Rajović, 2010).

 

Ako citat koji se navodi u tekstu sadrži više od 40 riječi, ne treba koristiti znake navoda, već ga pisati u posebnom bloku.

 

U tom prostoru junaku koji bezazleno putuje svojim privatnim orbitama odjednom zahvaća svojevrsna egzistencijalna amnezija, oni su ciklonom događaja bačeni u neku groznicu zaborava ili pak njihova osjetljivost prerasta prag normalnog pa tako dolazi do iznenadnog miješanja planova vremena i prostora, zbivanja u zbilji s onima koji se produžuju sve do u budućnost koja se čudesnim obrtom opet pretvara u prošlost koja će se tek ostvariti u budućnost (Donat 1979, 22).

 

Dva autora 

 
Između prezimena autora ubaciti znak &. 

 

Branković i Ilić (2010) definišu moral kao „skup pojmova o dobru i zlu ili sistem običaja, pravila, načela, smjernica i ideala“(str. 33).

Moral se definiše kao „skup pojmova o dobru i zlu ili sistem običaja, pravila, načela, smjernica i ideala“ ( Branković & Ilić, 2010, str. 33).

 

Tri do pet autora

Prilikom prvog navođenja takvog izvora navesti sve autore (Ilić, Gajić & Maljković, 2007). Kod kasnijih navođenja ovog izvora navesti samo prvog autora i dodati „i dr.“ ako je knjiga pisana na crnogorskom, srpskom, bosanskom ili hrvatskom jeziku (Ilić i dr., 1982) ili „et al.“, ako je knjiga pisana na stranom jeziku.

 

 

Knjige (štampani izvori)

Knjiga sa jednim autorom

 

Prezime autora, inicijal(i) imena (godina izdanja). Naslov djela. Mjesto izdanja: naziv izdavača.

 

Popović, D. (2014). Čitati, razumjeti, znati. Podgorica: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.

 

Knjiga sa više izdanja (ne navoditi ako ima samo jedno izdanje)

 

Prezime autora, inicijal(i) imena (godina izdanja). Naslov djela (br. izdanja). Mjesto izdanja: naziv izdavača.

Nikolić, M. (2009). Metodika nastave srpskog jezika i književnosti (5. izd.). Beograd: Zavod za udžbenike.

 

Dva autora:

Prezime autora, inicijal(i) imena, & prezime, inicijal(i) (godina izdanja). Naslov djela. Mjesto izdanja: naziv izdavača.

 

Novović, T., & Mićanović, V. (2019).  Predškolstvo u Crnoj Gori – od pedagoške koncepcije ka praksi. Podgorica: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.

 

Knjiga sa više autora

Kada ima više autora, treba ih sve navesti, s tim što se prije posljednjeg prezimena dodaje ampersend (&). Ako ima više od sedam autora, treba navesti prvih šest, zatim pisati tri tačke, i na kraju posljednjeg autora.

 

(Cohen, L., Manion, L. & Morrison, K. (2007). Metode istraživanja u obrazovanju. Zagreb: Naklada Slap.

 

 

 

 

Referensna strana

Svi izvori navođeni u tekstu navode se u cjelini na kraju rada, u odjeljku pod naslovom Literatura. U literaturi na kraju rada ne unositi izvore koji u tekstu nijesu navođeni.

 

Izgled i redosljed

Naslove na referensnoj strani treba poređati po alfabetskom redosljedu i numerisati. Naslovi na stranim jezicima koji počinju sa određenim ili neodređenim članovima („a“, „the“, „Die“ ...) ređaju se kao da član ne postoji.

 

 

Literatura

 

 

  1. Damjanović, R. (2019), Leksikon institucija crnogorske prosvjete. Podgorica: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
  2. Suzić, N. (2010). Pravila pisanja naučnog rada: APA i drugi standardi. Banja Luka: XBS.
  3. Brajković, M. & Milošević, M. (1978). Proza baroka. Titograd: NIO Pobjeda.
  4. (Cohen, L., Manion, L. & Morrison, K. (2007). Metode istraživanja u obrazovanju. Zagreb: Naklada Slap.
  5. Burke Walsh, K. (2001). Kreiranje vaspitno-obrazovnog procesa u kojem dijete ima centralnu ulogu: metodološki priručnik za rad sa djecom uzrasta 6 i 7 godina. PCCG, Podgorica.
  6. Census of Population, Household and Dwellings in Montenegro 2011. Retrieved July, 25, 2018. from:  www.monstat.org. Popis stanovništva, domaćinstava i stanova u Crnoj Gori 2011. godine.
  7. Degelman, D. (2000). APA Style Essentials. Retrieved May 18, 2000 from: http://www.vanguard.edu/psychology/apa.pdf 
  8. Krulj, R., Kačapor, S. & Kulić, R. (2003). Pedagogija. Beograd: Svet knjige.
  9. Kundačina, M. &  Banđur, V. (2007). Akademsko pisanje. Užice: Učiteljski fakultet.
  10. Novović, T. (2014). Razvoj kurikuluma u predškolskim ustanovama u Crnoj Gori. U: Hrvatić (ur.) Interkulturalno obrazovanje i europske vrijednosti (120–136). Zagreb: Odsjek za pedagogiju – Filozofski fakultet u Zagrebu.
  11. Todorović, K. (2013). Neverbalna komunikacija, slušanje i tišina u nastavi. Pedagogija, 2, 281–292.
  12. Vujisić-Živković, N., Radulović, L. & Pejatović, A. (2010). Polemika: Profesionalne kompetencije nastavnika. Andragoške studije, 1, 161–171.

 

f)  Izvori

Svi izvori navođeni u tekstu navode se u cjelini na kraju rada, u odjeljku pod naslovom Literatura. U literaturi na kraju rada ne unositi izvore koji u tekstu nijesu navođeni.

Spisak korišćene literature u zagradama (u tekstu) i na kraju rada navodi se latinicom, bez obzira na vrstu pisma na kome su štampani izvori.

Kod citiranja i navođenja izvora (referenci) preporuka je da se koristi APA sistem.

h)  Grafički sadržaj i tabele

Slike, grafici, tabele treba da su crno-bijeli. Njihova širina ne smije biti veća od širine kolone u štampi (130 mm). Ukoliko sadrže tekst, poželjno je da budu predati u obliku u kom je moguće mijenjati tekst.

Slike treba da imaju makar 100 piksela po cm odštampanog primjerka (npr. za sliku širine 12 cm potrebno je da slika ima više od 1200 px po širini).

Grafike nastale u Ekselu potrebno je priložiti uz tekst u izvornom obliku (kao xsl/xslx fajlovi). Na graficima treba da je jasno uočljiva razlika sivih tonova kojima su označeni pojmovi iz legende.

Formule treba da su u skladu s međunarodnim standardom za pisanje naučnih tekstova (SI). Promjenljive su prikazane kurzivom/italikom, a jedinice mjere regularom. Za znak za stepen – ne koristiti 0. Ukoliko postoji potreba za matematičkim znakovima, koristiti znakove iz fonta Cambria ili Cambria Math (ne Symbol). Kompleksne formule je poželjno pisati u MathType ili koristeći Word formule.

Vektorski crteži i notni zapisi treba da se predaju, dodatno, i u pdf formatu. Voditi računa da važan tekst u njima mora biti čitljiv kada se postave na dimenzije za štampu (manje od 130 mm).

Tabele sa tekstom ne smiju biti u formatu slike (jpg, png, bmp...). Legenda za tabelu se stavlja iznad tabele.

Rad koji nije pripremljen po navedenim standardima neće biti uključen u proceduru recenziranja, o čemu se autor obavještava.

Autor rada uz svoje ime dostavlja Redakciji časopisa kontakt adresu, imejl adresu i telefon, kao i osnovne podatke o radnoj angažovanosti. Redakcija donosi odluku o objavljivanju rada, o čemu obavještava autora u roku od tri mjeseca. Autor je dužan da potpiše ugovor o autorskom djelu s izdavačem.

Svi radovi se anonimno recenziraju.

Radovi se ijekavizuju.

Radove i priloge dostaviti elektronskom poštom ili na CD-u.

Rukopisi se ne vraćaju.

Radove slati na adresu:

Zavod za udžbenike i nastavna sredstva – Podgorica,
Novaka Miloševa 36,
Podgorica

ili e-mail: vaspitanjeiobrazovanje@zuns.me

ana.bojovic@zuns.me

            REDAKCIJA

Back to Top