Na osnovu izvještaja Centralne komisije o upisu na osnovne studije, za studijsku 2020/21. godinu i pojedinačnih odluka o upisu na organizacionim jedinicama, Senat Univerziteta Crne Gore (UCG) kojim predsjedava prof. dr Danilo Nikolić, verifikovao je upis 634 kandidata na osnovne studije u tri roka.
Upis studenata verifikovan je na: Biotehničkom fakultetu (22), Elektrotehničkom fakultetu (17), Fakultetu dramskih umjetnosti (8), Fakultetu likovnih umjetnosti (6), Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje (41), Fakultetu za turizam i hotelijerstvo (19), Filološkom fakultetu (120), Filozofskom fakultetu (78), Mašinskom fakultetu (117), Medicinskom fakultetu (61), Metalurško-tehnološkom fakultetu (25), Muzičkoj akademiji (8), Pomorskom fakultetu (68) i Prirodno-matematičkom fakultetu (44).
Senat je tokom današnje sjedinice uvojio i prijedlog Vijeća Fakulteta političkih nauka za upis još 14 studenata na jednogodišnje magistarske studije na studijskim programima Politikologija (3), Međunarodni odnosi (4) i Socijalna politika i socijalni rad (7). Upis dodatnog broja studenata predložen je u broju koji je u skladu sa licencom Ministarstva prosvjete, pri čemu se vodilo računa da se njihovim upisom ne ugrozi nastavni proces. Prijedlog će, na dalje razmatranje, biti dostavljen Upravnom odboru UCG.
Na Sjednici je izvršen izbor i reizbor u akademska zvanja za oblasti Izvođačke umjetnosti na Muzičkoj akademiji, Finansije, Kvantitativna ekonomija i Računovodstvo i revizija na Ekonomskom fakultetu i Internistička grupa kliničkih medicinskih predmeta i grupa predmeta Uvoda u medicinu na Medicinskom fakultetu.
Imenovana je i recenzentska Komisija za izbor u akademsko zvanje za oblast Socijalna i Pedagoška psihologija na Filozofskom fakultetu, komsije za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja i recenzija za izbor u akademsko zvanje za oblast Grafika i Crtanje na Fakultetu likovnih umjetnosti i oblast Anglistika-Književnost i civilizacija na Filološkom fakultetu.
Senat je usvojio i prijedloge Vijeća Elektrotehničkog fakulteta za izmjene u organizaciji nastave na predmetima Projektovanje informacionih sistema i Računari i informatika u pomorstvu na Pomorskom fakultetu, u zimskom semestru studijske 2020/21. Takođe, usvojena je i Odluka Vijeća Ekonomskog fakulteta o promjeni u angažovanju nastavnika na predmetima Osnovi poslovanja i Menadžment u ICT, na Elektrotehničkom fakultetu, kao i Odluka Vijeća Biotehničkog fakulteta o izmjeni organizacije za predmete iz oblasti vinogradarstva.
Osvrćući se i na situaciju globalne pandemije virusa COVID 19, tokom sjednice Senata UCG konstatovano je da je Univerzitet Crne Gore uspio da realizuje značajan broj zacrtanih aktivnosti predviđenih Strategijom razvoja Univerziteta Crne Gore 2019-2024.
Predstavljen je Izvještaj o realizaciji ciljeva i aktivnosti utvrđenih Strategijom koji je, nakon detaljne analize implementiranih aktivnosti koje su realzovane u prvoj godini od usvajanja Strategije, sačinilo Radno tijelo za njeno praćenje.
Prikazani su detalji o svim ostvarenim aktivnostima, a tiču se nastavnog procesa, nauke i istraživanja, međunarodne saradnje, Univerziteta i okruženja, organizacije i resursa, kao i napomene koje se odnose na eventualne poteškoće tokom sprovođenja definisanih ciljeva, saopšteno je iz rektorata.
Pozivaju se zainteresovani subjekti da podnesu prijave na Konkurs za dodjelu sredstava za projekte Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara Crne Gore u 2021. godini (u daljem tekstu: Konkurs), kojim mogu doprinijeti ostvarivanju javnog interesa kroz realizaciju projekata iz oblasti zaštite i očuvanja kulturne baštine.
Prijave mogu podnijeti:
a) državni organi i organi lokalne samouprave, javne ustanove iz oblasti kulturne baštine, kao i druga pravna lica;
b) vlasnici, odnosno držaoci kulturnog dobra, u skladu sa zakonom.
Prioritetni izazovi u kulturnoj baštini proističu iz obaveze ostvarivanja javnog interesa u ovoj oblasti kroz zaštitu i očuvanje kulturnih dobara i ravnomjerni razvoj kulture na teritoriji cijele Crne Gore.
Realizacija projekata će doprinijeti:
1. očuvanju i unaprjeđivanju stanja kulturnih dobara i njihovom prenošenju budućim generacijama u autentičnom obliku;
2. obezbjeđivanju uslova za opstanak kulturnih dobara i za očuvanje njihovog integriteta;
3. obezbjeđivanju održivog korišćenja kulturnih dobara, shodno njihovim tradicionalnim ili novim odgovarajućim namjenama, radi ljudskog razvoja i kvaliteta života;
4. širenju saznanja o vrijednostima i značaju kulturnih dobara;
5. očuvanju kulturne raznolikosti kroz unaprjeđenje stanja i vrijednosti svih vrsta kulturnih dobara, njegovanje kreativnosti i razumijevanja različitih kultura i kulturnih slojeva i unaprjeđivanje dijaloga među kulturama i religijama;
6. obezbjeđivanju uslova da kulturna dobra, shodno svojoj namjeni, služe za zadovoljavanje kulturnih, naučnih i edukativnih potreba pojedinaca i društva.
Konkursom će se finansirati i sufinansirati projekti u sljedećim oblastima:
1. arheološka i konzervatorska istraživanja,
2. izrada konzervatorskog projekta,
3. sprovođenje konzervatorskih mjera,
4. analize i studije za ekonomsku valorizaciju kulturne bašine i njeno održivo korišćenje,
5. edukacija i doedukacija kadrova,
6. prezentacija i popularizacija kulturne baštine,
7. tehničko-tehnološko osavremenjavanje.
Konkursom se mogu finansirati projekti čije aktivnosti će biti realizovane najkasnije do kraja novembra 2021. godine.
Raspodjela sredstava iz ovog Konkursa vrši se na osnovu sljedećih kriterijuma:
1) doprinos prijavljenog projekta ostvarivanju javnog interesa i realizaciji strateških ciljeva u oblasti zaštite i očuvanja kulturnih dobara;
2) kvalitet prijavljenog projekta;
3) reference podnosioca prijave, odnosno realizatora projekta;
4) stepen izvršavanja obaveza iz prethodnog perioda u realizaciji projekata iz oblasti zaštite i očuvanja kulturnih dobara.
Procjenu projekata prema navedenim kriterijumima vrši Komisija za dodjelu sredstava za projekte iz Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara Crne Gore (u daljem tekstu: Komisija), koju obrazuje Ministarstvo kulture u skladu sa članom 128 Zakona o zaštiti kulturnih dobara.
Komisija utvrđuje rang listu projekata, na osnovu koje Ministarstvo kulture donosi Odluku o raspodjeli sredstava.
Izuzetno, po završenoj evaluaciji prijava na Konkursu, Komisija može uputiti inicijativu partnerskim međunarodnim organizacijama u Crnoj Gori za predlaganje programa i projekata koji doprinose ostvarivanju javnog interesa iz oblasti zaštite, očuvanja i valorizacije kulturne baštine, koji će se finansirati ili sufinansirati kroz Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara.
Prijava projekta dostavlja se isključivo na obrascu koji možete preuzeti na linku sa sajta Ministarstva kulture.
Uz prijavu na Konkurs, podnosioci su dužni da dostave sljedeće priloge:
1) fotokopiju rješenja o upisu u Centralni registar privrednih subjekata;
2) fotokopiju statuta;
3) fotokopiju akta o podnesenoj prijavi za prethodnu fiskalnu godinu poreskom organu (bilans stanja i bilans uspjeha), sa brojem iskaza Poreske uprave Crne Gore, odnosno potvrdu da nema poreskih dugovanja ukoliko se radi o vlasniku ili držaocu kulturnog dobra;
4) izjavu o postojanju višestrukog finansiranja;
5) izjavu o partnerstvu sa licem koje posjeduje odgovarajuću licencu za projekte iz oblasti arheoloških i konzervatorskih istraživanja, odnosno izrade konzervatorskog projekta i sprovođenje konzervatorskih mjera, ukoliko se projekat iz navedenih oblasti realizuje u saradnji sa drugim licem;
6) budžet projekta, sa dinamičkim planom realizacije svih aktivnosti;
7) izjavu o istinitosti podataka u prijavi;
8) saglasnost vlasnika ili držaoca kulturnog dobra ukoliko se prijava odnosi na projekte iz oblasti arheoloških i konzervatorskih istraživanja, odnosno izrade konzervatorskog projekta i sprovođenje konzervatorskih mjera;
9) odgovarajuću licencu ukoliko se prijava odnosi na projekte iz oblasti arheoloških i konzervatorskih istraživanja, odnosno izrade konzervatorskog projekta i sprovođenje konzervatorskih mjera, u skladu sa zakonom;
10) dokaz o prethodno realizovanim fazama projekta, ukoliko je realizacija projekta ranije započeta;
11) dokaz o vlasništvu, za vlasnika, odnosno držaoca kulturnog dobra.
Prilozi pod rednim brojem 1, 2, 3, 5, 9 i 11 nijesu potrebni za državne organe i organe lokalne samouprave.
Prilozi pod rednim brojem 1, 2, 3 i 11 nijesu potrebni za javne ustanove iz oblasti kulturne baštine.
Prilozi pod rednim brojem 1, 2, 8 i 9 nijesu potrebni za vlasnike, odnosno držaoce.
Rok za podnošenje prijava traje 15 dana od dana objavljivanja ovog konkursa zaključno sa 30. 10. 2020. godine.
Popunjenu, potpisanu i ovjerenu prijavu neophodno je dostaviti u dva primjerka u štampanoj verziji i jedan primjerak u elektronskoj formi u word formatu (na CD-u, DVD-u ili USB-u) u sadržaju istovjetnom štampanom primjerku.
Prijava i priložena dokumentacija se ne vraćaju.
Prijavu sa potrebnom dokumentacijom, uključujući i CD treba poslati isključivo poštom, preporučenom pošiljkom, na sljedeću adresu:
Ministarstvo kulture,
ul. Njegoševa, 81250 Cetinje
sa napomenom: NE OTVARATI ‒ prijava na Konkurs za dodjelu sredstava za projekte Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara Crne Gore u 2021. godini.
Razmatraće se samo prijave dostavljene na propisanom obrascu, sa prilozima i u navedenom roku, odnosno one koje zadovoljavaju uslove propisane ovim konkursom.