U KNJIŽARI ZAVODA ZA UDŽBENIKE ODRŽANO KNJIŽEVNO VEČE MIRAŠA MARTINOVIĆA

U okviru obilježavanja važnog jubileja – tri decenije rada Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva – Podgorica, u centralnoj Zavodovoj knjižari održana je prva u nizu književnih večeri pod nazivom „Sa piscem o piscu“.

Sinoćnji gost bio je istaknuti crnogorski književnik Miraš Martinović, s kojim je razgovarala urednica u Zavodu Jadranka Đerković.

„Miraš Martinović je autentičan pisac, koji se izdvaja u svojoj generaciji, ali i u crnogorskoj literaturi po tome što ide putem koji je jedinstven, koji nam otkriva antičke teme i pejzaže Crne Gore kroz knjige poezije, priče, romane i eseje. On kreće iz daleke prošlosti prema našem vremenu, pa na taj način veže dugi kontinuitet trajanja čovjeka na ovoj zemlji, te time prenosi duhovna strujanja raznih civilizacija koje su ostavile svoje tragove. On je stvaralac kojeg je hrvatski akademik Luko Paljetak nazvao 'čitačem znakovlja pokraj puta'“, naglasila je Đerković.

Istakavši da mu je čast biti gost „znamenitog Zavoda za udžbenike“, Miraš Martinović je naglasio da je riječ o kući koja već 30 godina „vrši značajnu misiju u vaspitanju i obrazovanju, ali i izdavaštvu“.

„Ja sam kao veoma mlad, sa 20 godina, napisao knjigu 'Mit o trešnji', koja je tada bila događaj na jugoslovenskoj sceni i otvorila mi je kasnije mnoge puteve. Došla mi je kao dar s neba, a najbolje su one knjige koje tako dolaze – iznenada i neočekivano, koje vas prosto nađu“, istakao je Martinović, govoreći o počecima svoje dugotrajne i bogate karijere.

U drugom dijelu večeri bilo je riječi o velikom crnogorskom i jugoslovenskom književniku Mihailu Laliću, kojeg je Martinović lično poznavao i s kojim se susretao u Herceg Novom.

„Znam Lalića iz više susreta. Znam ga kao stamenog čovjeka, kao visoko moralnog čovjeka, koji nije dao da se u njegovoj kući ružno govori o drugim ljudima. To govori o njemu kao o ličnosti sa čvrstom moralnom vertikalom. Uostalom, on je takav i u svome djelu. Raširena je floskula da je Lalić partizanski pisac. To mogu pričati samo oni koji ga nijesu čitali, jer je on univerzalni pisac, autor velikog formata. Tajna njegove širine je u tome što su njegova djela ne samo književnost, nego i antrolopolgija, psihologija, mentalitetski presjek ovog podneblja. Lalić je, prostije rečeno, jedna velika priča, velika naša ponorna rijeka, čiji se žubor nikad neće ugasiti“, naglasio je Martinović.

Veče su uveličale i učenica Srednje medicinske škole Tijana Vojvodić, koja je pročitala jednu Lalićevu priču, te učenica Umjetničke škole za muziku i balet „Vasa Pavić“ Nađa Popović, koja je nastupila na flauti.

N. N.

Back to Top