![](https://zuns.me/sites/default/files/field/blog/LIDa%201.jpg.png)
Na Filozofskom fakultetu u Nikšiću juče je otvorena trodnevna regionalna konferencija „Razmjena iskustava i postignuća u ranoškolskom obrazovanju u Crnoj Gori, Gruziji i Izraelu“. U radu skupa učestvuju stručnjaci iz akademske zajednice sa Filozofskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, Gordon Univerziteta i Regionalne kancelarije za kooperaciju iz Izraela, te Ilia Univerziteta u Gruziji, kao i predstavnici Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva ‒ Podgorica i Zavoda za školstvo.
Ciljevi konferencije su razmjena iskustava i najboljih praksi u ranoškolskom obrazovanju, upoređivanje obrazovnih politika i njihova implementacija u praksi, saradnja među institucijama regiona i širenje naučnih mreža, te stvaranje pretpostavki za unapređivanje kvaliteta obrazovanja u Crnoj Gori, Izraelu i Gruziji.
Učesnike je pozdravila, a zatim predstavila Filozofski fakultet u Nikšiću dekanka ove visokoškolske ustanove prof. dr Tatjana Novović.
Prorektor za nastavu UCG-a prof. dr Veselin Mićanović ukazao je na postignute rezultate i planove u inkluzivnom obrazovaju u sklopu rada svih univerzitetskih jedinica UCG-a.
Urednica u Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva ‒ Podgorica Lida Vukmanović-Tabaš ukratko je predstavila aktivnosti ove institucije, a zatim prezentovala izdanja Zavoda u posljednjih 20-ak godina koja se tiču, ranog, inkluzivnog i predškolskog obrazovanja.
Ona je istakla da se, s obzirom na specifične potrebe djece s posebnim obrazovnim potrebama, ne može pripremiti udžbenik za svako dijete. Stoga se Zavod opredijelio na izradu priručnika koji će biti od koristi nastavnicima, vaspitačima i roditeljima u radu s djecom s poteškoćama. Priručnici, kazala je, imaju dodatke sa slikovnim kartama, dominama i drugim materijalima za višekratnu upotrebu.
Ukazujući na promjene zakonske regulative, izmjene u strategijama, a najviše na promjene u potrebama djece u ranom uzrastu, Vukmanović-Tabaš je najavila da će tokom ove godine u Zavodu biti urađena analiza postojećih priručnika, te da će se tamo gdje je moguće odraditi ažuriranje.
Ona je predstavila ediciju priručnika za inkluzivnu nastavu koji se rade od 2007. godine, kao i tri priručnika za predškolsko obrazovanje a odnose se na rad sa djecom od tri do šest godina, djecom jaslenog uzrasta, kao i na muzičke aktivnosti na tom nivou obrazovanja.
Urednica Vukmanović-Tabaš ukazala je i da su pripemljeni DAISY udžbenici, te digitalni sadržaji namijenjeni djeci s posebnim obrazovnim potrebama. Navela je i projekat Slikovnice na četiri jezika (crnogorskom, engleskom, albanskom i romskom) koji je realizovan u saradnji s Pedagoškim centrom 2008. godine, kada je objavljeno osam nagrađenih slikovnica, izdavača International Step by Step Association iz Amsterdama. Te su slikovnice namijenjene djeci predškolskog i ranog školskog uzrasta, a tretiraju, između ostalog, i problem djece s posebnim obrazovnim potrebama.
Prema njenim riječima, Zavod je objavio i slikovnice „Balšine pjesme“ Branka Banjevića i „Strašna priča“ Nenada Vujadinoviča koje uzrasno pripadaju predškolskom obrazovanju.
Vukmanović-Tabaš je naglasila da se prilikom planiranja aktivnosti u Zavodu za udžbenike dogovaraju s relevantnim osobama iz Zavoda za školstvo i Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija. Takođe je ukazala da pomenuti priručnici mogu biti dobra literatura za studente na nastavničkim fakultetima.
Konferencija je nastavljena danas, a u fokusu je upoređivanje obrazovnih politika i njihova implemnetacija u praksi. Za sjutra je planirana posjeta JPU „Dragan Kovačević“, kao i ostalim obrazovnim institucijama u Nikšiću koje se bave predškolskim i inkluzivnim obrazovanjem.
Lj. V.
FOTO: Filozofski fakultet u Nikšiću