UPOZNAVANJE PROCESA EKOREMEDIJACIJA U OŠ „RADOJE ČIZMOVIĆ“

 

Predstavnici obrazovnih ustanova koji učestvuju u ASPnet projektu o klimatskim promjenama posjetili su OŠ „Radoje Čizmović“ u Ozrinićima. Cilj posjete je upoznavanje sa procesom ekoremedijacija kao načinom zaštite i obnavljanja prirodne sredine upotrebom biljnih kultura, na konkretnom primjeru ekoremedijacionog poligona izgrađenog u okviru škole.

Prisutne su pozdravili direktor škole Rade Krivokapić i direktor Zavoda za školstvo Rešad Sijarić.

Nacionalna koordinatorka za obrazovanje za održivi razvoj u Zavodu za školstvo Nevena Čabrilo govorila je o ekoremedijacijma, vrstama i načinima zaštite prirode ekoremedijacijom, primjerima iz Crne Gore i drugih zemalja; o tome kako je izgrađen poligon u školi, kao i mogućnostima uključivanja obrazovnih ciljeva i mjera ekoremedijacija u nastavu i učenje.

Ona je kazala da su glavne ERM mjere: izrađena močvarna područja za prečišćavanje otpadnih voda, fitoremedijacija kontaminiranih zemljišta, vegetacijske zone za zaštitu vodnih resursa, buffer zone za očuvanja biodiverziteta, mjere ublažavanja i prevencije poplave i suše i održiva rehabilitacija deponija.

Kada je riječ o obnavljanju i zaštiti životne sredine prirodnim putem (ekoremedijacija) učenici, pored ostalog, treba da: razumiju zakonitosti funkcionisanja prirode i značaj održavanja prirodne ravnoteže; podižu svijest o značaju koordinacije između ekonomskih i interesa životne sredine; prepoznaju i identifikuju različite pristupe za rješavanje sanacije mnogih ekoloških problema; razumiju ekoremedijacije kao prirodne sisteme za tretman  otpadnih voda; poznaju zakonodavstvo i mogućnosti za upotrebu ekoremedijacije; upoznaju strukture i djelovanje ekoremedijacijskih sistema; identifikuju ključne aktivnosti na lokalnom, regionalnom i globalnom nivou i mogućnost ekoremedijacije (industrija, transport, intenzivna poljoprivreda i povećana urbanizacija, ruralna sredina); razumiju značaj i princip rada ekoremedijacija za obnovu i zaštitu životne sredine.

Nastavnica biologije i koordinatorka za projekat Ismeta Fatić održala je sa učenicima prezentaciju i ogledni čas o značaju očuvanja i prečišćavanja vode kao ključnog resursa neophodnog za život. Prisutnima je, kroz simulaciju, pojašnjen način funkcionisanja malog oglednog poligona koji postoji u školi. Eksperimentima su prikazani načini zagađivanja vodenih resursa, zaštite i prečišćavanja i konkretne aktivnosti koje se sprovode na poligonu.

 Prezentacijama i oglednom času prisustvovali su učenici i nastavnici osnovnih i srednjih škola: „Pavle Rovinski“ i „Sutjeska“ iz Podgorice, „Dušan Korać“ iz Bijelog Polja, Gimnazija „Tanasije Pejatović“ iz Pljevalja, SMŠ „17. septembar“ iz Žabljaka, SMŠ „Bratstvo jedinstvo“ iz Ulcinja, SEŠ „Vaso Aligrudić“ iz Podgorice, zatim predstavnici vrtića „Naša radost“ iz Herceg Novog i studenti i profesori Odsjeka za geografiju Filozofskog fakulteta iz Nikšića, kao i predstavnici Zavoda za školstvo i Ministarstva prosvjete. Ova posjeta je bila prije svega namijenjena članovima školskih akcionih timova i eko-odbora za klimatske promjene i zaštitu životne sredine u obrazovnim ustanovama.

Školski ogledni poligon za prečišćavanje otpadnih voda je izgrađen 2013. godine u okviru projekta Zavoda za školstvo, Ministarstva održivog razvoja i turizma i firme LIMNOS za primijenjenu ekologiju iz Ljubljane i Programa međunarodne razvojne saradnje između Republike Slovenije i Crne Gore.

Posjeta je organizovana u okviru međunarodnog projekta UNESCO mreže pridruženih škola za unapređenje klimatskih akcija kroz sveobuhvatni institucionalni pristup.

Lj. V.

 

Back to Top