Ministarka Damjanović na Naučnom forumu u Trstu: PODRŠKA INICIJATIVI ZA OSNIVANJE INSTITUTA

Naučni forum pod naslovom “Forum on New International Research Facilities in South East Europe”, koji organizuje Ministarstvo nauke Crne Gore u saradnji sa Međunarodnim institutom iz Trsta “Abdus Salam - ICTP”, otvoren je u Trstu.

„Ovo je poseban dogođaj i Forum je kulminacija našeg ogromnog truda koji smo uložili u 2017. godini na političkoj i naučnoj sceni. Pokrenuli smo veliki naučno - tehnološki projekat koji bi donio benefit regionu i učinio da konačno postane konkurentan ostatku Evrope, kazala je ministarka nauke dr Sanja Damjanović, obraćajuću se novinarima u Trstu.

Cilj je, naglasila je ministarka, da ostvarimo dva velika projekta (Četvrta generacija Sinhrotronskog izvora zračenja i Hadronska kancer terapija i istraživanje u biomedicini pomoću protona i težih jona) koja jesu različita, ali istovremeno komplementarna i imaju tendenciju da izvrše komplentu transformaciju Regiona. Na tom putu, očekujemo prije svega podršku Evropske komisije.

„Svi znamo da je ovom regionu potrebna ekonomska pomoć za stabilizaciju i znamo da je region sada u političkom fokusu Evropske unije. U pitanju je evropski projekat i iz tog razloga čini se mogućim da najveći dio finansiranja dođe upravo iz različitih EU fondova.  Od Evropske komisije očekujemo smjernice, kojim putem ići i kako aplicirati za donacije, jer će uskoro biti potrebna izrada glavnih projekata za obje opcije instituta“, dodala je Damjanovićeva.

Prvi benefiti će biti edukacija i obuka kadra, odnosno budućih nosioca projekta, a koje su obećane od strane Međunarodne agencije za atomsku energiju. Takođe, naredni korak je priprema aplikacije za EU program Marija Kiri, koja će uključiti naučnike iz regiona i obezbijediti im obuke u renomiranim naučnim institucijama širom svijeta.

Generalni direktor Direktorata za istraživanje i inovacije gospodin Robert Jan Smits zahvalio se ministarki Damjanović na naporima da se Inicijativa transformiše u regionalni projekat i kazao da Evropska komisija prepoznaje šta nauka može da učini za ovaj region.

Jasno je, kazao je Smits, da zemlje regiona žele da ulažu u ekonomiju znanja. Raduje što su zemlje regiona i učesnice najvećeg programa za istraživanje i inovacije Horizont 2020, a koji je poslužio drugim projektima da dobiju novac za izradu glavnih idejnih rješenja i studija izvodljivosti.

On je istakao da je istraživanje moćan alat za nauku i izvrnost i da se jedino na taj način pravi nova generacija mladih istraživača.

Podrška međunarodne agencije za atomsku energiju za edukaciju i trening osoblja uslijediće odmah, kazao je direktor Direktorata za Evropu u Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju Martin Krause.

Agencija IAEA ima preko 100 programa podrške u vidu stipendija, treninga, opreme. Moramo, kazao je Krause, napraviti mlade profesionalce prije uspostavljanja instituta.

„IAEA daje mogućnost mladim ljudima. Želimo da napravimo most između zemalja koje imaju tehnologiju i ekspertizu i one koje to žele da postignu“, istakao je on.

Projekat mora biti održivi, finansijski isplativ, a za to, saglasni su učesnici Foruma, mora postojati i politička volja.

David Lee, generalni sekretar Evropskog društva fizičara, poručio je na Forumu da je EPS ponosan što učestvuje u ovom događaju i da projekat uspostavljanja međunarodnog instituta za održive tehnologije na prostoru Jugoistočne Evrope oslikava misiju njihovog društva – da samo nauka može biti pokretač razvoja i društvenog progresa.

Ministarka Damjanović je tokom zvanične prezentacije upoznala učesnike sa Inicijativom, te postignutim rezultatima na političkom i naučnom polju. Takođe, ona je najavila da će nakon Foruma uslijediti prvi sastanak Upravnog odbora Međunarodnog instituta, a koji će pratiti dalje aktivnosti i korake neophodnih za realizaciju ovog projekta.

Ivo Šlaus, počasni predsjednik Svjetske akademije nauke i umjetnosti, obratio se prisutnima i kazao da mu je drago što može prenijeti poruku da je upravo znanje najdemokratičnija aktivnost koju imamo, ali da, ma koliko važna otkrića naučna bila, politička dimenzija i politička volja da ih pospješe, od izuzetne je važnosti.

Učesnici Foruma su imali priliku da čuju nešto više o sličnom programu SESAME u Jordanu, koji je otvoren u maju 2017. godine, a koji je okupio devet zemalja Bliskog istoka. Projekat je predstavio Yasser Khalil, administrativni direktor SESAME.

SESAME projekat je uspio da napravi most između kultura i spriječi odliv talenata, a što je jedna od misija Inicijative za osnivanje međunarodnog instituta na prostoru Jugoistočne Evrope, kazao je Khalil i dodao da je internacionalna kooperacija značajna upravo u kontekstu zemalja sa malom naučnom zajednicom, koje imaju limitirane budžete.

Direktor Instituta za fiziku Beograd Aleksandar Bogojević iskoristio je priliku da prisutnima predstavi Verokio centar, koji je otvoren u Republici Srbiji prošle godine, te izrazi spremnost za saradnju na projektu Međunarodnog instituta za održive tehnologije.

Direktor ICTP Instituta Fernando Quevedo naveo je da je na forumu prisutno preko 100 učesnika, predstavnika Evropske komisije, prestižnih naučnih institucija, naučne i poslovne zajednice.

Na Forumu se predstavljaju prvi put idejna rješenja za obje opcije međunarodnog instituta. Održava se na Institutu “Abdus Salam“ u Trstu 25. i 26. januara, a podržan je od strane UNESCO-a, Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), Evropskog društva fizičara i Međunarodne Fondacije za razvoj (FIT).

O. Đ. 

Back to Top